Celtniecības darbi ziemas sezonā – kā cīnīties ar mitrajiem plankumiem uz sienām


Kādā no Poznaņas apkaimes ciemiem dzīvojošā Herberta gadījums pierāda, ka ikviens, kas ziemas sezonā veic sienu apmešanas darbus, var saskarties ar problēmām, kas saistītas ar mitru apmetumu. Saskaņā ar celtniecības ekspertu domām sienu apmešanas darbus ziemā var veikt apstākļos, kad telpā tiek nodrošināta vismaz 15 °C temperatūra un mitruma līmenis nepārsniedz 70%. Ēka ir jāapsilda un ir jānodrošina atbilstoša ventilācijas sistēma, lai likvidētu mitrumu.

Herbertam pieder neliela māja, kuras platība ir 120 m² un kas ir paredzēta viņa ģimenei. Kad bija pabeigti celtniecības darbi un uzstādīti logi un durvis, tika uzsākti sienu apmešanas darbi. Šie darbi tika uzsākti 2010. gada oktobra beigās un turpinājās līdz decembra sākumam, kad laikapstākļi šim gada posmam vēl bija salīdzinoši silti. Problēmas sākās, kad decembra sākumā visus pārsteidza sals. Temperatūra nepakāpās virs 0 °C aptuveni mēnesi, un salu papildināja milzīgas sniega kupenas. Atkusnis sākās janvārī un līdz ar to uz Herberta mājas sienām parādījās milzīgi mitri plankumi (skat. attēlus).

Celtniecības nozarē zemas āra temperatūras parasti nozīmē, ka javai ir nepieciešams ilgāks laiks, lai sasaistītos un sacietētu. Tādēļ uz svaigi uzklāta apmetuma rodas mitro plankumu problēma. Temperatūrai iekštelpās saglabājoties aptuveni 8 °C robežās, sienas nevarēja nožūt, turklāt visu vēl pasliktināja nelabvēlīgie laikapstākļi.

Mājas īpašnieks nolēma izmantot kondensācijas mitruma atdalītāju DH 751. Vispirms ierīce tika novietota vismitrākajā telpā, kuras platība bija aptuveni 10 m2. Vienu nedēļu ilgā žāvēšanas procesa laikā katru dienu no telpas tika savākti aptuveni 6-7 litri ūdens. Pievērsiet uzmanību – jo augstāka ir telpas temperatūra un relatīvais mitruma līmenis, jo augstāka ir kondensācijas mitruma atdalītāja efektivitāte. Šajā gadījumā telpas temperatūra bija diapazonā no aptuveni 5 līdz 8 °C, kas ir minimālās temperatūras vērtības, pie kādām var darboties ierīce. Tajā pat laikā āra temperatūra svārstījās no 0 līdz 8 °C. Par spīti tam mitrie plankumi pēc nedēļu ilgas mitruma atdalītāja izmantošanas kļuva mazāki.

Master DH 751 kondensācijas mitruma atdalītāju veiktspēja pie 30 °C temperatūras un 80% relatīvā mitruma līmeņa var sasniegt 46 litrus dienā. Tie ir aprīkoti ar elektronisku vadības paneli un iebūvētu mitruma regulatoru. Tvertnes uzpildes līmeņa signāllampiņa ļauj iztukšot tvertni pareizā laikā. Šie mitruma atdalītāji galvenokārt tiek izmantoti apdares darbu un remontdarbu laikā.


Lai paātrinātu žāvēšanas procesu, īpašnieks izlēma citā istabā uzstādīt vēl vienu mitruma atdalītāju – Master DH 25. Ja ēkā ir tik augsts mitruma līmenis, laba rezultāta iegūšanai nepieciešams izmantot vairākus mitruma atdalītājus. Šo ierīču izmantošana šādos apstākļos ir vienīgais risinājums pirms siltāku laikapstākļu iestāšanās. Žāvēšanas ar ventilāciju un sildīšanu metode aizņem ilgu laiku. Kondensācijas mitruma atdalīšanas metode ir daudz efektīvāka un ekonomiskāka. Šeit aprakstītajā gadījumā papildus mitruma atdalītājiem tika izmantots arī elektriskais sildītājs Master B 3.3, lai palielinātu mitruma atdalītāju efektivitāti – tika paaugstināta telpas temperatūra, tādējādi paātrinot žūšanas procesu. Portatīvo sildītāju izmantošana ir ideāls risinājums pirms apkures sistēmas ierīkošanas ēkā.

Lai iegūtu vairāk informācijas par kondensācijas mitruma atdalīšanu, skatiet mājas lapas sadaļu par mitruma atdalītājiem.