Kas ir gaisžāvēšana?

Gaisžāvēšana ir tvaika daudzuma gaisā samazināšanas process, izmantojot piemērotas metodes.

Mitrumu var tiešā veidā atdalīt no gaisa, izmantojot tālāk aprakstītās metodes.

Pazeminot gaisa temperatūru zemāk par rasas punkta temperatūru, tādējādi izraisot ūdens kondensāciju. Šī iemesla dēļ šo metodi dēvē par kondensācijas metodi. Šo parādību iespējams novērot, kad no ledusskapja tiek izņemts atdzesēts dzēriens – iepakojums ātri noraso. Tas notiek, jo gaisa temperatūra ap iepakojumu sāk pazemināties zem rasas punkta temperatūras līmeņa. Šī metode tiek izmantota mitruma atdalītājos, kas aprīkoti ar dzeses sistēmu.

Ūdens tvaika atdalīšana, izmantojot higroskopiskus materiālus, ir sorbcijas metode. Tā plaši tiek izmantota paciņu formā, kas piepildītas ar sorbenta kristāliem vai lodītēm, ko ievieto datoru kastēs vai pret mitrumu neizturīgu produktu iepakojumos.


Praksē tiek izmantotas šādas gaisžāvēšanas metodes:

žāvēšana ar ventilāciju un sildīšanu
šī ir visizplatītākā metode, taču visneefektīvākā un neekonomiskākā;

kondensācijas mitruma atdalīšana
šīs metodes rezultātā gaisā esošais tvaiks kondensējas. Tā ir daudz efektīvāka un ekonomiskāka, salīdzinot ar žāvēšanas ar ventilāciju un sildīšanu metodi;

sorbcijas mitruma atdalīšana (adsorbcija un absorbcija)
likvidē gaisā esošo mitrumu, absorbējot to. Šī ir visefektīvākā metode.


Atkarībā no darbības metodes pastāv divi žāvēšanas veidi:

slēgtā cikla
nepastāv apmaiņa starp sauso gaisu un āra gaisu,
piemēram, žāvējot telpas ar kondensācijas mitruma atdalītāju;

nenoslēgts cikla
pastāv daļēja vai pilnīga apmaiņa starp sauso gaisu un āra gaisu,
galvenokārt tiek izmantota gaisa kondicionēšanas sistēmās.

Svarīgi apzīmējumi

Rasas punkts - temperatūra, pie kuras noteiktas iekšējās temperatūras un mitruma līmeņa apstākļos kondensējas gaisā esošie ūdens pilieni. Kad gaiss ir 100% piesātināts ar ūdeni, tas vairs nespēj absorbēt vēl vairāk ūdens, tāpēc, turpinot pazemināt temperatūru, ūdens kondensējas uz virsmām, kuru temperatūra būs tuva tai, kas rada 100% piesātinājumu.

Tvaika kondensācija - gaisā esošā ūdens tvaika agregātstāvokļa pāreja no gāzveida šķidrā (kondensācija) vai cietā stāvoklī (sasalšana, sublimācija).

Higroskopiska viela - var būt kalcija hlorīda un magnija hlorīda ūdens šķīdums, litija hlorīda, silikagēla, kālija hlorīda, alumīnija oksīda, kalcija hlorīda, litija hlorīda un litija bromīda sāļu šķīdums.