Mitruma novēršanas metodes. Kā izvairīties no sēnīšu un pelējuma parādīšanās dzīvoklī?


Saskaņā ar ekspertu viedokli vidējam mitruma līmenim dzīvoklī ir jābūt robežās no 45% līdz 55%. Jebkuras novirzes no šī standarta var izraisīt diskomfortu. Pārāk zems mitruma līmenis padara gaisu pārāk sausu. Savukārt nozīmīgs šī līmeņa pieaugums, kas saglabājas ilgāku laika posmu, var ne vien sabojāt sienas pelējuma un sēnīšu rašanās dēļ, bet arī izraisīt nopietnas veselības problēmas.

Kā tad saglabāt atbilstošu mitruma līmeni dzīvoklī? Vispirms nepieciešams atklāt mitruma avotu un izlemt, kā novērst lieko mitruma daudzumu. Pārlieku liels mitruma daudzums parasti pastāv ēkās, kurās nav pietiekama siltumizolācija, vai jaunās ēkās, kur sienās pēc nesen veiktajiem apdares darbiem vēl ir saglabājies liels daudzums ūdens. Slikta ventilācija (vai tās trūkums) bieži vien ir pārmērīga mitruma daudzuma iemesls. Cieši noslēgti plastmasas logi un durvis dzīvoklī ļauj ieplūst vien pavisam nelielam daudzumam svaiga gaisa, un neefektīvā ventilācijas sistēma nespēj nodrošināt atbilstošu gaisa apmaiņas līmeni.

Taču jāatceras, ka arī vienkārši mājas darbi veicina mitruma līmeņa paaugstināšanos. Ikdienas aktivitātes, piemēram, trauku mazgāšana, ēdiena gatavošana un apģērba gludināšana var paaugstināt gaisa mitruma līmeni pat par aptuveni 80-90%! Tāpat jāatgādina, kas notiek vannas istabā pēc tam, kad esam nomazgājušies karstā vannā vai dušā. Mazas vannas istabas, kurās bieži vien nav logu, veļas žāvētavas, kurās tiek žāvēts liels daudzums slapjas veļas, vai pat slikti apsildītas pieliekamā telpas ir vietas, kas ir īpaši pakļautas sēnīšu un pelējuma rašanās riskam. To parasti pavada nepatīkami aromāti.

Bieži vien esam pārsteigti, baltā silikona hermētiķa vietā vannas stūros ieraugot melnu pelējumu. Tāpat, veicot ģenerāltīrīšanu, mēs bieži vien atbīdām no sienas drēbju skapi un atklājam uz tās melnu un zaļu pelējumu. Sēnītēm un pelējumam patīk augsts mitruma līmenis, kā arī tumšas, slikti vēdināmas telpas un putekļi.

Tā ir nopietna problēma tiem, kuri vairs nevar novērst pelējuma rašanās problēmu. Diemžēl viņiem nākas izmantot ķīmiskus līdzekļus vai veikt kapitālremontu. Pelējuma sēnītes ir ļoti grūti likvidēt, it sevišķi, ja tās ir ieaugušas dziļi sienā.

Ja pārāk lielā mitruma līmeņa iemesls ir nepietiekama ēkas izolācija, ir vērts veikt piesardzības pasākumus, lai novērstu pelējuma sēnītes veidošanos dzīvoklī, koncentrējoties galvenokārt uz efektīvas ventilācijas sistēmas ierīkošanu un biežu telpu vēdināšanu. Šeit noderīgi var būt arī mitruma atdalītāji.


Mājsaimniecībām paredzētie mitruma atdalītāji ir ļoti efektīvi mazās telpās, piemēram, vannas istabās, garāžās un veļas žāvētavās. To gaumīgais izskats neietekmē telpas interjera estētiku, tāpēc tos var veiksmīgi izmantot pat mājas visgreznākajās telpās. Ierīces parasti ir nelielas, vieglas un ērti pārvietojamas, un to klusā darbība netraucē ēkas iemītniekus. Daži mājsaimniecībām paredzēto mitruma atdalītāju modeļi, piemēram, Master DH 720, ir papildus aprīkoti ar UV staru lampām, kas nogalina baktērijas un mikrobus. Vairums no tiem ir aprīkoti arī ar aktivētās ogles filtru, kas absorbē nepatīkamos aromātus.

Nodrošinot atbilstošu mitruma līmeni, ir daudz vieglāk novērst sēnīšu un pelējuma veidošanos. Nedrīkst aizmirst arī par pienācīgu ventilāciju, biežu logu atvēršanu (ar nosacījumu, ka āra gaiss nav pārāk mitrs), kā arī par ierīcēm, kas var palīdzēt, ja tās tiek lietotas regulāri.

Vairāk informācijas par mājsaimniecībām paredzētajiem mitruma atdalītajiem Jūs varat iegūt mājas lapas sadaļā par mitruma atdalītajiem.