Portatīvie gaisa sildītāji – neaizvietojama ierīce ikvienā būvlaukumā

Portatīvie gaisa sildītāji ir drošs risinājums dažādu vietu un telpu ātrai apsildei. Kad citi risinājumi pieviļ vai apstākļi nepieļauj šādu risinājumu izmantošanu, šīs ierīces noteikti sniegs vēlamo rezultātu. Tās iespējams izmantot gan iekštelpās, gan atklātās telpās.

Mazais izmērs, ērtā ekspluatācija, iespēja ātri uzsākt darbu un, pats svarīgākais, mobilitāte – tās ir īpašības, kas padara šīs ierīces pievilcīgas celtniecības, lauksaimniecības un rūpniecības nozares speciālistiem, kā arī meistariem visās lietās. Neatkarīgi no situācijas vai apstākļiem, lai arī cik smagi tie būtu, dažus gaisa sildītājus ir iespējams izmantot. Ir pieejams plašs modeļu klāsts – elektriskās, mazuta, dīzeļdegvielas un šķidrā propāna gāzes ierīces. Tādējādi Jums ir plašas izvēles iespējas, lai atrastu savām vajadzībām un apstākļiem piemērotāko.

Portatīvos gaisa sildītājus var iedalīt divās kategorijās – sildītāji, kas paredzēti lielu celtņu apsildei būvlaukumos un ceļa remontdarbu vietās, stāvvietās u.c., kā arī sildītāji, kas paredzēti apdares darbiem mājās, dzīvokļos vai sabiedriskās ēkās. Liela šo sildītāju priekšrocība ir iespēja ātri uzsākt ekspluatāciju un fakts, ka tie faktiski jebkurā brīdī ir gatavi darbam. Tie arī novērš nepieciešamību uzstādīt cita veida dārgākas apkures ierīces.

Dīzeļdegvielas sildītāji

Dīzeļdegvielas vai mazuta gaisa sildītāji ir viena no vispieprasītākajām ierīcēm celtniecības nozarē, kur tie tiek izmantoti būvlaukumos ēku žāvēšanai, noslēgtu telpu apsildei vai pat iekārtu atkausēšanai ziemas periodā. Sildītāju noturība pret salu, augstā izturība un efektivitāte padara tos par ideālu izvēli cita starpā celtniecības nozarē.

Dīzeļdegvielas sildītāji iedalās tiešās gaisa plūsmas un netiešās gaisa plūsmas sildītājos. Lai gan pielietojuma iespējas ir plašas, netiešās gaisa plūsmas sildītāji ir piemēroti noslēgtām telpām, kur strādā cilvēki un kur ir slikta ventilācija. Pateicoties siltummainim, sildītājs piegādā 100% tīru gaisu, bet efektīvā gaisa cirkulācija nodrošina vienmērīgu apsildi. Vēl viena priekšrocība ir iespēja pievienot elastīgās gaisa izplatīšanas caurules. Šādā gadījumā ierīci ir iespējams uzstādīt ārpus telpām un piegādāt silto gaisu telpās, izmantojot karstumizturīgas caurules. Šos sildītājus parasti izmanto, lai apsildītu teltis, kas tiek izmantotas ceļu remontdarbu, cauruļu remontdarbu u.c. laikā.


Tiešās gaisa plūsmas sildītāji savukārt ir efektīvi būvlaukumos, piemēram, paātrinot cementa žūšanas procesu. Taču jāatceras, ka tie nav aprīkoti ar siltummaini, tāpēc tos drīkst izmantot tikai labi ventilējamās telpās vai atklātās telpās.

Vairumu sildītāju iespējams aprīkot ar iekštelpu termoregulatoru, lai padarītu tos vēl efektīvākus. Sildītāji ir aprīkoti arī ar riteņiem un ērtu rokturi, atvieglojot to pārvietošanu. Tāpat tie spēj nodrošināt lielu gaisa plūsmu, kas ļauj ātri un efektīvi apsildīt jebkuru ēku vai darba vietu. Mazāk jaudīgo tiešās gaisa plūsmas sildītāju nodrošinātais gaisa plūsmas apjoms ir 280 m3/st. vai vairāk, bet augstas veiktspējas modeļu nodrošinātais plūsmas apjoms var sasniegt pat 12 500 m3/st. Degvielas patēriņš ir salīdzinoši zems – piemēram, 44 kW Master B 150 sildītājs patērē apmēram 3,7 kg/st. Šie parametri, protams, var mainīties atkarībā no ražotāja un konstrukcijas veida.

Šķidrā propāna gāzes sildītāji

Būvniecībā bieži tiek izmantoti arī gāzes sildītāji. Tie tiek izmantoti gadījumos, kad ir nepieciešams tvaiks nevis karsts gaiss, piemēram, lai veicinātu kaļķu apmetuma sacietēšanu. Taču jāuzsver, ka šos sildītājus drīkst izmantot vienīgi tad, ja ir nodrošināta atbilstoša ventilācija un ja apsildāmajā telpā nestrādā cilvēki. Šīs ierīces ir piemērotas mazākām telpām un tām ir samērā zemas ekspluatācijas izmaksas. Tās ir portatīvas, tāpēc tās ir viegli pārvietot un izmantot. Tāpat iespējams izmantot dažādus uzlabotus modeļus, piemēram, modeļus ar elektroniskajiem palaidējiem, ko iespējams aprīkot ar iekštelpu termoregulatoru. Gāzes balona pieslēgšanas komplekts efektīvi samazinās nepieciešamību nomainīt tukšos balonus.

Elektriskie sildītāji

Elektriskos sildītājus iespējams izmantot nepārtrauktai siltuma nodrošināšanai galvenokārt remontdarbu laikā. Tie ir ideāli piemēroti nelielām telpām, kur nepieciešama īslaicīga apsilde, vai telpu apsildei nelielu apdares darbu laikā. Šie sildītāji ir īpaši ieteicami krāsošanas, sienu apmešanas un flīzēšanas darbu laikā, jo tos iespējams ātri un ērti uzstādīt. Pieejami ir vairāki dažādu parametru modeļi, tādēļ izvēlēties pareizo modeli ir ļoti viegli.

Viena no to priekšrocībām ir klusā darbība, kuras laikā netiek radītas izplūdes gāzes un nepatīkami aromāti. Pieejams ir arī modelis, kuram iespējams pievienot elastīgu gaisa izplatīšanas cauruli, tādēļ tas ļoti atšķiras no citiem elektrisko sildītāju modeļiem. Dažus cilvēkus var uztraukt šī tipa ierīču augstās ekspluatācijas izmaksas, taču to 100% efektivitāte un ērtā uzstādīšana pamato to lietderīgumu.


Piemērotas jaudas izvēle

Pirms piemērotākā sildītāja izvēles nepieciešams noteikt minimālās jaudas prasības. Jāņem ir vērā apsildāmās telpas kubatūra (V), ka arī nepieciešamais temperatūras paaugstinājums (ΔT) un siltumizolācijas koeficients (K), kas ir atkarīgs no celtnes un siltumizolācijas veida. Siltumražīgumu aprēķina, izmantojot šo formulu:

V x ΔT x K = kcal/st.Kad ir noteikts nepieciešamais siltumražīgums, sildītāja izvēli var izdarīt, ņemot vērā paredzēto pielietojumu, kurināmā veidu, efektivitāti, cenu un citus faktorus. Taču vienmēr atcerieties, ka, izmantojot gaisa sildītājus, telpā ir jānodrošina laba ventilācija.

Siltumražīguma mērvienību konversija

1 kW = 860 kcal/st.
1 kcal/st. = 3,97 Btu/st.
1 kW = 3412 Btu/st.
1 Btu/st. = 0,252 kcal/st.