Tehnisko universitāti nebaida sals

Pēc dažiem mēnešiem Poznaņas Tehniskā universitāte atklās jauno Mehatronikas, biomehānikas un nanoinženierijas centru, kas pašreiz tiek celts Berdihovo un Jāņa Pāvila II ielā Poznaņā. Uzņēmums Budimex S.A., kas uzvarēja tenderī par tiesībām celt šo objektu, plāno pabeigt celtniecības darbus līdz 2011. gada septembrim.


Par spīti skarbajiem apstākļiem, ko 2010. gada nogalē radīja ļoti zemās temperatūras, celtniecības darbi netika pārtraukti. Šai 3784,4 m2 lielajai augsto tehnoloģiju ēkai būs pieci stāvi un divi pusstāvi, kuru kopējā platība būs 15 610 m2. Tajā būs mācību zāles, laboratorijas, lekciju telpas, kā arī zaļās terases, kur studenti un pasniedzēji varēs atpūsties.

Pašreiz ēkas celtniecība tuvojas karkasa nobeiguma etapam. Skarbā ziema nav šķērslis celtniecības komandai, kas plāno nodot objektu plānotajā laikā. Pašreiz pieejamie tehnoloģiskie risinājumu, kā arī celtniecībā izmantojamās ierīces un aprīkojums ļauj turpināt darbus pat sliktos laikapstākļos.

„Ziemā, kad āra temperatūra nokrītas zem 0 °C, gaisa sildītāji ir neaizvietojami,” skaidro būvdarbu inženieris Jakubs Vavžiņaks (Jakub Wawrzyniak). „Tie ir viens no elementiem, kas palīdz mums turpināt darbu.”

Kamēr nav uzbūvētas sienas un uzstādīti logi, telpa starp griestiem tiek aizklāta ar foliju, lai siltais gaiss neaizplūstu pārāk ātri. Būvējot tik lielu ēku, vienmērīgu temperatūru, kas pārsniedz 0 °C, visā būvlaukumā nodrošināt ir ļoti grūti, it īpaši, kad temperatūra ārpusē ir zem 0 °C. Taču, kā izrādās, paaugstinot būvlaukumā temperatūru vien par dažiem grādiem, ir iespējams turpināt darbu.

Mehatronikas, biomehānikas un nanoinženierijas centra būvniecības laikā uzņēmums Budimex izmanto gan 44 kW tiešās gaisa plūsmas dīzeļdegvielas sildītājus (Master B 150), gan daudz efektīvākos netiešās gaisa plūsmas dīzeļdegvielas sildītājus. Pēdējie, kuru efektivitāte ir aptuveni 80 kW, spēj nodrošināt ļoti spēcīgu gaisa plūsmu 3300 m³/st. apmērā un izejošo temperatūru 105 °C apmērā. Tāpat jāpiemin, ka šīs ierīces ir ērti lietojamas, pateicoties to mobilitātei un pastāvīgajai darbgatavībai. Sildītāji apsilda balstus, griestus un sienas, ļaujot šīm universitātes ēkas daļām uzklāt betonu. Pateicoties apsildei, tiek nodrošināta atbilstība betona izturības prasībām. Pretējā gadījumā būvdarbi būtu jāpārtrauc.

„Būvlaukumā mēs izmantojam arī Master B 9 elektriskos gaisa plūsmas sildītājus,” turpina Vavžiņaka kungs. „Pašreiz mums ir septiņi šādi sildītāji. Cita starpā tie lieliski noder balstu apsildei. Balsti ir pārklāti ar foliju, lai uzturētu siltumu. Šajā gadījumā elektriskie sildītāji ir drošāki, jo augstas veiktspējas dīzeļdegvielas sildītāji varētu sadedzināt salīdzinoši mazo balstu brezenta pārklājumu. Elektriskos sildītājus mēs izmantojam arī mazāku telpu, piemēram, biroju apsildei.”

Portatīvie sildītāji noteikti tiks izmantoti arī apdares darbu laikā, lai apsildītu grīdas un izžāvētu telpas. Šim uzdevumam būs piemēroti gan dīzeļdegvielas, gan elektriskie sildītāji.

Kā redzams, uzņēmuma Budimex darbiniekus nebaida slikti laikapstākļi, un Poznaņas Tehniskajai universitātei drīzumā būs augsto tehnoloģiju centrs, kas daudzām citām universitātēm būs iemesls skaudībai.